تشخیص طلا از بدلیجات

تعداد بازدید:1169

نحوه تشخیص دادن طلا از بدلیجات استیل

راه های مختلفی برای تشخیص دادن بدلیجات از طلا وجود دارد که در این مقاله در مورد آن صحبت می شود .امروزه به دلیل بالا بودن قیمت طلا، معمول شده که خانم ها و آقایان از بدلیجات استیل و انواع دیگر بدلیجات به جای طلا استفاده می کنند و البته هیچ عیبی هم ندارد که شما از بدلیجات استیل استفاده نمایید.حال اگر تکه زنجیر یا پلاکی در خیابان یا درب خانه خود پیداکرده اید و نمیدانید ارزش مند است یا نه و نمی توانید تشخیص دهید طلا است یا بدلیجات استیل و یا اگر طلا و بدلیجات استیل زیادی در خانه دارید و برای مراقبت از طلای خود می خواهید این بدلیجات استیل را از طلا دور نگه دارید(بدلیجات استیل طلا را میخورد )راههایی برای تشخیص بدلیجات استیل از طلا را اینجا در این مقاله برای شما آورده ایم.

نحوه تشخیص دادن طلا از بدلیجات استیل

طلای خود را گاز بگیرید

از آهنربا استفاده کنید

طلای خود را درون ظرف آب قرار دهید .

صدای زنگ طلا

بر روی زیورآلاتی که خریدید یخ قرار دهید

تست با اسید:

آزمایش اصل بودن  زیورآلات (طلا) به روش تست وزن :

به دنبال رنگ رفتگی در زیورآلات خود باشید!!!!!؟

برای تشخیص طلا از بدلیجات به حروف حکاکی شده روی زیورآلات دقت کنید:

سرامیک راه حل آخر تشخیص طلا از بدلیجات استیل

 

طلای خود را گاز بگیرید

تشخیص طلا از بدلیجات

اولین راهکار برای تشخیص طلااز بدلیجات استیل گاز گرفتن آن است، بله طلای خود را با دندانتان گاز بگیرید.اگر جنسی که کاز میگیرید بدلیجات استیل باشد جای دندان شما بر روی آن نمی ماند ولی اگر طلا باشد حتما جای دندانتان بر روی آن می ماند و شما مطمئن می شوید زیورآلاتتان بدلیجات استیل نمی باشد.البته این کار بسیار درمسابقات مرسوم است اگر دقت کرده باشید قهرمانان المپیکی وقتی مدال طلا می گیرند، مدال خود را گاز میگیرند تا ببینند طلا هست یا اینکه بدلیجات استیل را به جای طلا به آنها داده اند ،پس شما هم این کار را برای تشخیص طلا از بدلیجات استیل انجام دهید.

از آهنربا استفاده کنید

دومین راهکار برای تشخیص بدلیجات استیل که دارید خواه نیم ست استیل باشد یا گوشواره  از طلا همان استفاده ازآهنربا می باشد.اگر آهنربا دارید همین الان بیاورید و امتحان کنید!!!. بدلیجات استیل حتما به وسیله آهنربا جذب میشود اما طلا و نقره خالص به آهنربا نمی چسبد. در صورتی که از مغازه ای طلا خریداری کرده اید و این طلا به آهنربا میچسید احتمالا ناخالصی طلایتان زیاد است یا تقلبی است یا به عبارتی دیگر شما بدلیجات استیل را به جای طلا خریداری کرده اید.این احتمال نیز وچود دارد که بدلیجات استیل با روکش آب طلا خریداری کرده باشید.

طلای خود را درون ظرف آب قرار دهید .

اگرزیورآلاتی خریده اید و به آن شک دارید که طلااست یا بدلیجات استیل بهتر است ظرف آبی را آورده و زیورآلاتی که خریداری نموده اید را درون آن قرار دهید اگز طلا باشدحتما به زیر آب فرو می رود و اگر بدلیجات استیل،یا طلای قلابی باشد به زیر آب فرو نمی رود.

صدای زنگ طلا

برای تشخیص بدلیجات استیل از طلا فلز دیگری آورده و به زیورآلاتی که نمی دانید طلااست یا بدلیجات استیل بزنید .اگر زیورآلاتی که پیداکردید صدای زنگ وارتعاش زنگ گونه داد این زیورآلات طلا می باشد و اگر نه احتمال اینکه جنس این زیور آلات از بدلیجات استیل باشد زیاد است.

بر روی زیورآلاتی که خریدید یخ قرار دهید

طلا و نقره اصل و خالص یک شگفتی جالب دارند و برای تست طلای اصل از نوع تقلبی یا تست طلا با بدلیجات استیل یا تشخیص نقره  میتوانید از این راه استفاده کنید .فلز طلا الاالخصوص نقره خیلی سریع دمای هوای پشت خود را به طرف دیگر منتقل میکنند.و سریع طرف دیگر زیور آلات شما یخ میزند و به دمای صفر درجه می رسد.از طرف دیگر با قرار دادن یخ بر روی زیور آلات نقره یا طلای شما که در دمای اتاق بوده است مشاهده میشود که سرعت ذوب یخ سریع تر میشود و این راه یک راه جالب برای تشخیص طلاو نقره اصل از بدلیجات استیل و نوع طلای تقلبی می باشد.بدلیجات استیل این خصوصیت را ندارد و خود عایق است.

تست با اسید:

شما میتوانید طلای اصل را از نوع تقلبی و بدل یا به عبارتی بدلیجات استیل را از زیورآلات اصل با اسید تست کنید .مراقب باشید فقط یک قطره کوچک از اسید کافیست تا نتیجه مطلوب را جهت تشخیص طلا از بدلیجات استیل به شما بدهد و اگرزیاد اسید بریزد و زیورآلاتی که خریداری کرده اید از نوع طلا باشد،ممکن است و حتما طلای شما را می خورد.پس ازریختن اسید بر روی طلا، رنگ آن قسمت به قرمز ،قهوهای و یا رنگ سبز تغییر مینماید .در صورتی که چنین نشد شما بدلیجات خریدید نه طلا  که البته رنگ بدلیجات استیل شماپس از برخورد با اسید  به رنگ سیاه تغییر رنگ می دهد ، اگر نتیجه حاصل از آزمایش دیدن رنگ قهوه ای و سبز وقرمز بود شما طلا خریداری کرده اید و بدین گونه شما قادرخواهید بود طلای اصل را از بدلیجات استیل تشخیص دهد.

آزمایش اصل بودن  زیورآلات (طلا) به روش تست وزن :

شاید برایتان جالب باشد که با کشیدن طلا میتوانید آن را از بدلیجات استیل و سایر بدلیجات ها و طلای قلابی تشخیص دهید.این روش که برای تشخیص طلای اصل ار قلابی و تشخیص عیار طلا کاربرد دارد میتواند به شما در تشخیص طلا از بدلیجات کمک کند. اگر آنقدر پولدار هستید که میخواهید شمش طلا بخرید و اطلاعاتی راجع به طلا ندارید و نمی دانید چه  طلای اصل را از نوع بدل آن تشخیص دهیدمیتوانید این روش را بکار برده و به راحتی خیالتان را از خرید خود راحت کنید و مطمئن شوید بدلیجات استیل بجای شمش طلا نخریده اید.در این روش شمش  طلا رو به صورت دقیق وزن کرده و جایی یاد داشت میکنیم.سپس ظرف بزرگی را پر از آب کرده و بر روی ترازو قرار میدهیم و نشان گر وزن ترازو را صفر میکنیم بعد از آن شمش طلا را داخل ظرف آب میگذاریم طوری که شمش در آب غوطه ور شود. سپس عدد جدید را از روی ترازو می خوانیم و یاد داشت میکنیم در این مرحله که مرحله تشخیص طلای اصل از بدلیجات استیل است عدد اول را بر عدد دوم تقسیم میکنیم و نتیجه حاصله برای شمش طلا باید عدد19.32باشد بدین طریق شما می توانید طلا را از بدلیجات استیل تشخیص دهید.

به دنبال رنگ رفتگی در زیورآلات خود باشید!!!!!؟

در صورتی که پس از مدتی زیورآلات یا طلایی که خریداری  نموده اید دچار رنگ رفتگی شد به احتمال زیاد شما بدلیجات خریده اید با روکش آب طلا. پس برای تشخیص بدلیجات استیل از طلا می توانید به این مهم نیز دقت کنید تا تشخیص دهید طلا خریداری نموده اید یا بدلیجات استیل آبکاری شده با طلا . این رنگ رفته گی ها احتمالا در لبه های زیورآلات شما مشاهده میشود و اگر با چنین موردی روبرو شدید حتما با فاکتور خرید خود به طلا فروشی رفته و طلای اصل از آن طلا فروشی طلب نمایید.

برای تشخیص طلا از بدلیجات به حروف حکاکی شده روی زیورآلات دقت کنید:

راه دیگری که برای تشخیص طلای اصل از نوع بدل یا بدبیجات وجود دارد توجه به نشانه گذاری های حک شده بر روی زیورآلات و طلایی است که میخرید بر اساس استاندارد همه طلا سازان موظف هستند مشخصات طلا و عیار طلا واستان ساخته شده را بر روی آن هک نمایند و شما در خرید طلا و مصنوعات فلزی میتوانید با این روش طلای اصل را از یدلیجات استیل و دیگر نوع های بدلیجات تشخیص دهید البته نداشتن حکاکی بر روی طلا دلیل بر اصل نبودن طلای خریداری شده شما نیست و اگر طلای شما ساخت قدیم باشد ممکن است این علامت ها را نداشته باشد.

سرامیک راه حل آخر تشخیص طلا از بدلیجات استیل

یک قطعه سرامیک میتواند کار شما را راه بیاندازد و شما را از سر در گمی در مورد خریدتان نجات دهد و به شما در تشخیص بدلیجات استیل از طلا کمک کند .زیور آلاتتان را بیاوریدو خیلی آرام بر روی سرامیک بکشید اگر رد بر جای مانده بر روی سرامیک، طلایی رنگ بود طلا خریداری نموده ایدو اگر در بر جای مانده سیاه بود بدلیجات استیل را به جای طلا خریداری نموده اد.

هنگام خرید طلا باید از فروشگاه های دارای پروانه کسب طلا خریداری نمایید و حتما فاکتور دریافت نمایید تا بدلیجات استیل را به جای طلا به شما نفروشند.

اگر بخواهید میتوانید قدرت تشخیص نقره اصل از بدل را  نیز داشته باشید 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ بله
اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک گذاری در لینکدین